Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > tusanockså..
          Thea
          Inlägg 17-03-2006, 09:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 88
          Medlem sedan:
          06-02-2003
          Medlem nr: 694



          Fick en orkidé för en månad sedan med blomsterbud, interflora. Phalaenopsis, rolig roligt. Men igår upptäcker jag att den hänger med alla blad, vilket känns som ett dåligt tecken. mad.gif

          Min fråga är nu om jag ska "reklamera" växten. Tycker inte jag gjort nåt fel. Det är klart att miljöombyte kanske kan knäcka en orkidé men det ska den väl ändå klara?

          Har jag nån chans att få en ny orkidé eller kommer de säga att det är mitt fel?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 17-03-2006, 19:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Fast så dåligt brukar inte Phalaenopsisar må av +15 här klarade de utmärkt när det gick nedåt +10 en helg i min lägenhet, när min hyresvärd glömt kolla hur mycket olja som fanns i pannan (som tur är hade jag ett elektriskt element som jag kunde slå på när jag kom hem på söndagskvällen). Inga av mina phalaenopsisar, saintpaulior etc. har visat något tecken på att de skadats av den låga temperaturen.


          Det som är skillnaden hos mig är att hur mycket solen skiner så blir det aldrig gassande sol hos mig jag har snarare problemet att det är för mörkt även under den ljusa perioden och får hjälpa till att ge extra belysning till vissa växter (som tur är så ingår värme, vatten och el i min hyra).


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 22:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon