Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nu kanske jag skriver i "fel" avdelning...
          Anna Maria
          Inlägg 31-03-2006, 17:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 220
          Medlem sedan:
          11-05-2003
          Medlem nr: 1 376



          ...men jag kan bara hoppas att "rätt" person ser det här!
          Vi ska bygga en förstukvist till vårt hus. Snickaren är tillgänglig from onsdag nästa vecka, sen är han fullbokad till sommaren. Vi skulle gärna vilja ha entren klar till snösmältningen för hela framsidan är uppgrävd och det är LERA långt in i huset... med en buffertzon skulle vi åtminstone kunna ställa gummistövlarna utomhus under tak. Och så vore det ju så fint!
          Mitt problem är följande: jag har rabatter runt den trappa som nu blir överbyggd. Libsticka, kaprifol, pion och en hel del små vilda tulpanlökar. Allt som jag gärna skulle vilja rädda. Men tjälen är ju kvar, dessutom är det rätt mycket snö uppskottad just över pionen. Är det någon som har något tips på hur jag kan få upp åtminstone plantorna till på onsdag - jag har inte längre några illusioner angående någon vår, det blir nog inget i år... Kan jag hälla ljummet vatten och på så sätt tina upp jorden lite?
          Snälla, hjälp mig med det här om någon kan!

          hälsningar
          Maria utanför Enköping
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna Maria
          Inlägg 31-03-2006, 18:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 220
          Medlem sedan:
          11-05-2003
          Medlem nr: 1 376



          Hur djup tjälen är vet jag inte, men jag misstänker att den just där, i halvskuggan bakom trappan, är rätt bra.
          Kanske kan man få snickarn att göra något så att det går lättare att öppna upp panelen där? Fast han var ungefär som herr Garbo i "Konsten att angöra en brygga", hans tal var knappt möjligt att förstå... Svår att prata med alltså. En äldre man från norra Uppland som mest kommunicerar med muttranden. Ack ja.
          Tack ändå för idén!
          Jag provar nog med lite ljummet vatten i morgon i alla fall. Om snöfallet avtar något alltså...

          Maria
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 17:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon