Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gödsla rabatter med täckbark
          emmsing75
          Inlägg 27-03-2006, 21:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 220
          Medlem sedan:
          01-02-2006
          Medlem nr: 7 025



          I slutet av förra säsongen la jag ett lager täckbark på flera av rabatterna, främst för att det såg lite prydligare ut men också att det skulle skydda lite över vintern. Nu till våren vill jag gödsla jorden under täckbarken och är lite osäker på hur jag ska göra. Måste jag ta bort täckbarken och blanda ner gödningsmedel i jorden eller kan man gödsla genom att blanda växtnäring i vattnet man vattnar med? Finns det i så fall nåt flytande växtnäring som håller på lång sikt? Finns det några nackdelar med att ha täckbark?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          AndreasBK
          Inlägg 02-04-2006, 18:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 108
          Medlem sedan:
          24-09-2004
          Medlem nr: 4 534



          Täckbarken är under nedbrytning då den ligger på jordytan och de organismer som deltar i nedbrytningen konsumerar kväve medan de jobbar. När täckbarken sedan brutits ner frigörs åter kväve.
          Men just under nedbrytningsprocessen kan det vara bra med tillförsel av kväve, växterna kommer annars få konkurrera med nedbrytningsorganismerna om det kväve som finns tillgängligt i jorden.
          Med flytande näring ges all näring på en gång, ur fasta näringsämnen "sipprar näringen ut". Om man kör med flytande näring så kanske det är bra med flera små givor under lite längre tid, än bara en stor vid ett tillfälle.
          Annars är risken att man bara sköljer igenom jorden med näringsvattnet och att en väldigt liten del av näringen kommer växterna tillgodo.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-10-2025, 10:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon