http://www.drakenius.se/default.asphttp://snowpalm.dyndns.org/swe/http://www.scanpalm.no/english.htmldär är nogra sidor som du kan läsa sen om man ska vara ne zon knäckare så för att få växter att överleva som gilalr medelhavs klimat så gör så
ha dom flesta i söder utom sånna växter som verkligen måste ha nord fatsia är en som måste ha nord eller inte måste men trivs bäst .
skydda marken med nåt oftas om bladen är skade så kommer exp palmbladen igen . bor du i zon 2-4 om man nu hadde gjort det så kan man ha mmörka stenar,å väggar men det behöve rinte du . sen är det det med dimman i skåne som är det som tarkål på växter det bler för mycket med kylan å dimman men skyddar du dom med väv elelr nåt hjälper det även på öland bler det så tror jag men nära vattnet så brukar det bli dimma . sen lägnde n på sommaren är med en nackdel men i skåne brukar vi ha nästan 4månader med sommar och i söder kan komma upp i höga temp så man kan kringgå det jag vet inte hur öland har det med det .
testa dig fram va berädd på att dom kan dö men man slipper ju ohyra å bladav fall som på oliv om den var inne
lycka till