Nej, jag ska inte säga upp mig... jag har ju en fast anställning - men jag känner att jag måste göra en radikal kursändring och det snart!
Jag har kommit till en punkt i livet då jag inte längre kan blunda för hur framtiden kommer att te sig om jag fortsätter i de gamla banorna.
Livet som lärare kändes rätt när barnen var små, men nu vill jag börja satsa på mig själv och förverkliga mina ideer. Jag känner att jag inte har mer att ge eleverna och har börjat tröttna på yrket. Det är heller inte rätt gentemot eleverna som har rätt till en lärare som brinner för sitt yrke. Jag har nog fått en överdos av ungar

!
Funderingarna kring översättaryrket har funnits länge men jag har aldrig gjort slag i saken. Tankarna kring vad jag vill jobba med har farit runt runt ...mina stora intressen är litteratur, trädgård, esoterik och djur.
Vänta inte på mirakel. Du är själv ett mirakel.
Henry Miller (1891-1980)