Fast dinkel är väldigt dyrt tycker jag. Har dock köpt det som mjöl för mina brödbakningsambitioners skull, och visst, sett per brödbit blir priset rätt ok

Tillägg : dinkelpasta är ok, men inte värt priset i dagsläget menar jag. Kanske är dinkel nyttigare än vete, men jag tror att det är än viktigare att man använder fullkornsmjöl. (Om det sen är vete, dinkel, det tror jag spelar aningen mindre roll)
Dinkel har blivit "mode" på senare tid verkar det som, och jag har köpt det i vanlig konsumaffär.