Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sjukdom i Häckoxbär
          Christian S
          Inlägg 01-12-2002, 07:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          01-12-2002
          Medlem nr: 445



          Har med intresse läst tråden om Oxbär och päronpest. Föredrar dock att göra detta till en ny fråga. Tacksam för alla synpunkter och erfarenheter:
          För säkert 10 år sen eller mer fick jag sjukdom i en väl uppvuxen häck av häckoxbär (friväxande 2,5 m hög på sina bästa ställen). Det var då de yttersta plantorna som insjuknade först (intill en odlad åker). Första åren tog jag bort de sjuka + någon friskare granne med rötter så gott det gick. Det kunde dröja något år - men sen sjuknade nästa i tur. Till sist tog jag bort alla plantor på en 10-15 m lång sträcka - alltså även många friska och satte dit ett kort staket i stället. Nu tog det några år men sen sjuknade ändå de som stod närmast staketet. (min teori måste bli att något spreds via kvarvarande rotsystem. Symptomen: röd 'höstfärg' mitt i sommaren och sedan bladfällning och döda kvistar utan liv. Efter att ha tagit bort ytterligare några har jag prövat att sätta en Forsythia som ett (fåfängt?) försök till 'rotspärr' till de friska. Dock: sista året har samma smitta(?) dykt upp på ett par andra helt andra ställen mycket längre bort i samma häck. Samtidigt har ett stort rosenhagtornsträd och ett päronträd hos grannar dött med bladfällning. En Robinia pseudoacaciae i min trädgård har också drabbats av skrumpnande löv och allmän otrivsel - viss förbättring i somras efter hård avverkning i kronan - men jag är pessimistisk på dess framtid.

          Kan allt detta stämma med päronpesten?

          Jag har frågat tidigare men då gissade någon på en svampinfektion i veden (glömt namnet).

          Ursäkta mångordigheten - men tacksam som sagt på kloka råd och synpunkter!!

          (Anar att jag nu måste agera radikalt. Har annars en plan att successivt ersätta sjuka delar av oxbärshäcken med en blandad häck av andra prycnadsbuskar - men måste då ha ett hum om diagnos för att inte hålla infektionen vid liv genom de nya..... Att slå ihjäl Robinian innan det är alldeles nödvändigt skulle svida ordentligt!)[B][COLOR=blue]
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 02-12-2002, 11:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Tyvärr brukar inte honungsskivling bara försvinna. Honungsskivlingsmitta kommer ofta från gamla ruttnande stubbar och gamla kvarlämnade rötter. Olika växtslag har olika motståndskraft så ibland kan en del växter klara sig trots att många växter runtomkring dör. Men även växtslag som ofta brukar ha bra motståndskraft kan bli smittade om de står i ogynnsamt läge, är gamla eller på något annat sätt försvagade.


          Päronpest hittade man första gången i sverige för ca 15år sedan i skåne. Tyvärr är jag inte riktigt säker på hur symptomen ser ut på oxbär nästan allt man hittar är information om hur sjukdomen ser ut på päron + information om att symptomen kan se lite annorlunda ut på andra värdväxter. Enligt en artikel på växteko kan päronpest på oxbär se ut som för tidiga höstfärger och sedan får man vissnesymptom, vilket låter misstänkt likt de symptom du beskriver på oxbären.


          Om du inte kan se något gulvitt mycel under barken vid marken på de sjuka växterna så är det nog bra att söka hjälp, många sjukdomar kan vara svåra att upptäcka om man inte är proffs med bra laboratorieutrustning. Vid misstanke av päronpest så har man anmälningsplikt till jordbruksverket eller växtinspektionen.



          Statens Jordbruksverk Växtinspektionen i Helsingborg
          Strandbadsv. 13 A, Box 5085, 250 05 HELSINGBORG
          Växel 042-18 99 70
          Fax 042-21 21 34

          Jordbruksverket Växtinspektionen, Elevenborgsv. 2, Box 19
          230 53 ALNARP
          040-53 66 30
          Fax 040-53 66 39
          Växtskyddscentralen, Box 12, 230 53 ALNARP
          040-41 50 00
          Fax 040-46 07 82


          Artikel om päronpest från växteko
          http://www.vaxteko.nu/showdoc.php3?article_id=6014


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 06:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon