Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > kompost full med ogräs
          carita
          Inlägg 13-04-2006, 19:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 107
          Medlem sedan:
          13-04-2006
          Medlem nr: 7 406



          Vi flyttade till ett hus för ett år sedan, tomten är på ca 3600 kvm och var/är full av ogräs (i mina ögon) lupiner, brännässlor, kvickrot, maskrosor, revsmörblomma…allt detta har jag samlat i flera komposter, blandat med ris. I höstas täckte jag sidorna med svart väv (kommer inte att orka vända på dessa högar, det är närmare 6 kubik), och inser väl att jag inte kan använda hm..jorden i år, så jag tänkte täcka dom med svart väv denna sommar.

          Det jag undrar är om det är någon idé att lägga ner någon tid på detta, blir det kompostjord till slut eller är det lika bra att åka till tippen med allt. Har tagit ogräset med rötterna, så det innehåller mycket rötter, stora härliga lupinrötter och MASSOR av kvickrotsötter!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Sommartorparn
          Inlägg 19-04-2006, 20:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          Vad tror du, har rötterna multnat eller fortsätter dom glatt att växa i komposten?
          Om du sållar komposten (det finns såll som man kan lägga på skottkärran) och om du ser att det inte finns några rotbitar kvar, så ska den väl kunna vara ganska säker. Men betänk att det behövs bara en liten liten bit av kvickrot för att det sprida sig på det nya stället. Nässlor och revsmörblomma kan också sprida sig genom rotbitar. Däremot inte maskros och lupin vad jag vet. Där är det mera fröna som är till besvär.


          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 08:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon