Ingo du gjorde verkligen min kväll lite gladare! Tänk att det är så lätt att läsa fel.... Nej maken behöver inte surgöras, och han brukar inte vara det heller. Men jag vet att kanelbullar och en kopp the gör honom ännu go'are!
Och det ska inte vara i trädgården utan i skogen. I trädgården vill vi inte ha en massa kemikalier. Egentligen inte i skogen heller, men att köpa rhoddisjord går över vår ekonomi.
Vi ska skaffa en massa barkmull och maler ner så mycket kvistar och grenar vi kan för att täcka med. Granbarren har vi gratis, eftersom de växer runt omkring. Vi ska även hämta hästgödslad torv att blanda med... Det var bara för att öka surheten en bit till..
Jag blev också förundrad över svaret med kalk... Men tyvärr var det nog ingen engångsgrej. Alldeles för många jobbar inom plantsäljarbranschen utan att ha den blekaste aning. Jag ryser över vilka råd man kan få ibland. Här på forumet är de mycket bättre!!!! Tack allihop! Lyckero
|