Medlem
Antal inlägg: 88
Medlem sedan: 25-06-2003
Medlem nr: 1 777
Jippiii....
äntligen har jag fått mina hibiskus frön på posten och nu undrar jag om det är försent att så dem inomhus nu? Jag tycker ju att ljuset borde räcka till, men finns det någon som vet?
Medlem
Antal inlägg: 961
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 274
Hej igen, (jag har svarat på ditt inlägg i ett annat rum!!!) Jo, det är skillnad på dessa frön. Jag antar att du har köpt fröna ifrån Impecta?!
Angående frilandshibiskusen så är det bara att så på, jag har för mig att den dessutom är tvåårig (men jag är inte säker!)??!
Rosenhibiskusen därimot är av en kinkigare hibiskustyp som kräver 30-35 grader för att överhuvudtaget gro. Den är dessutom flerårig så den är det också bara att så på, men spar några frön uti fall att den inte tar sig i år. Då har du ju alltid en chans till i vår!
...det samma tror jag faller in på hibiskusträdet! Men det har jag inte provat, så jag vet faktiskt inte!
Lycka till!!!!
--------------------
Mvh/Emser Zon 8, USA.
Liv föds och dör; man sår och skördar, irrar och finner åter vägen hem till jorden.