Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ameringsjärn som bönstöd?
          Liselotte i zon ...
          Inlägg 06-04-2006, 09:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 292
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 118



          Jag undrar om det kan gå att ha en armeringsmattebit som klätterstöd för bönor/ärtor?
          Fick en tillfällig idélucka om hur både praktiskt och snyggt det skulle kunna bli......någon som vet?

          Liselotte i zon 3
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KURT
          Inlägg 03-05-2006, 08:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (Christa @ 02-05-2006, 08:20)
          Jag har också funderat på att använda armeringsjärn som stöd. Har dock inte vågat eftersom jag inte vet om armeringsjärn innehåller något mer än järn som kan komma ut i jorden. Är det någon annan som vet det? Jag har använt kycklingnät som stöd för ärter men även där så undrar jag hur mycket det släpper ifrån sig. Nätet är ju förzinkat. Läste om ett dagis som komposterat i en varmkompost som var försett med ett förzinkat när på insidan och det löstes upp och gav komposten så höga zinkvärden så den inte gick att använda.

          Skulle barnen äta kompostjorden? Man behöver inte vara orolig att det kommer ut metalljoner i jorden, även om det skulle komma ut metall joner i jorden så är det inte mycket av dessa som tas upp av växterna.

          Även om växterna skulle innehålla metalljoner (vilket de inte gör), så utgör det man själv odlar inte mera än någon promille av det man totalt äter på ett år, så det är alltså försumbart!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 10:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon