Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > vita larver i landet, kan det vara snigellarver?
          pow
          Inlägg 08-05-2006, 16:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 604



          jag har mänder med tunna gulvita larver, 5-7 mm, i mitt grönsaksland. förra året hade jag otroliga problem med den vanliga lilla åkersnigeln (den kan göra livet lika surt som mördarsnigeln) och har hittat massor av ägg. jag har kultiverat, krattat och grävt, landet fem gånger och hittar inte en massa ägg längre, men istället dessa larver. de är tunna som sytråd (nästan) och tycker inte om ljus och värme. jag har tittat på bilder av sorgmyggans larver och tycker inte det ser ut som det.

          så min fråga är; kan det vara snigellarver? hur ser en nykläckt snigel ut? jag har lönslöst letat på nätet efter bildar på snigelbebisar och hoppas innerligt att det ska vara något annat. är det någon som vet vad detta kan vara och/eller hur en nykläckt snigel ser ut? snälla svara för jag knäcker ryggen men kultiveringen och modet sjunker av de tusentals kräläcklen som möter mig varje gång jag petar i jorden. hjälp!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gossen Ruda
          Inlägg 08-05-2006, 18:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Nykläckta sniglar ser ut som små varianter av dom vuxna så det kan säkert vara åkersnigelbarn. Snigelgift är nog det enda som hjälper på sikt.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 15:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon