Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > vindruvor i växthus
          guns
          Inlägg 09-05-2006, 20:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 110
          Medlem sedan:
          10-04-2004
          Medlem nr: 3 218



          Jag köpte en Sukribe staketdruva som jag planterade i växthuset. Tror ni att det var dumt val, kommer den att bli för buskig?


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          RibesRubusVitis
          Inlägg 09-05-2006, 22:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 133
          Medlem sedan:
          15-12-2005
          Medlem nr: 6 842



          Tror knappast att Frankenthaler klarar en zon 5-vinter i kallväxthus. (Min frös ihjäl invid husknuten i zon 1.) Och Merlot är säkerligen ännu känsligare. Jag sitter just nu med Lon Romboughs standardverk ”The Grape Grower” i knät; han har ett par sidor tabeller över ”Winter Hardiness”, där Merlot får 1 på en 6-gradig skala. Till och med klassiker som Cabernet Sauvignon och Chardonnay får högre poäng i härdighet (2).
          Men ett par ”riktiga” rödvinsdruvor som Léon Millot och Maréchal Foch hamnar på 5, och båda kan köpas i Sverige. En amerikansk sort som Himrod (grön bordsdruva) får 4; den är vanlig i Sverige och vore ett mycket bättre alternativ för växthuset än Niagara. (Måste du beställa något riktigt härdigt ända från USA, finns 6-poängare som Elvira, Frontenac, Kay Gray eller Valiant.)

          Sukribe är nog inte något dumt val för växthuset. Staketdruvor blir inte buskigare än de tillåts bli med mild beskärning. Om du ändå inte tänker ägna dig åt vinberedning, är de vanliga baltiska sorterna att rekommendera.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 20:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon