Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nybörjar frågor, Potatis, sallad, morot
          5656
          Inlägg 13-05-2006, 16:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          02-05-2006
          Medlem nr: 7 560



          Hej!

          Jag har aldrig odlat grönsaker förr och bor i stockholm. Men nu i år har jag börjat och tycker att det är en kul hobby. Har några nybörjar frågor.

          Köpte en påse sättpotatis Rocket från K rauta. Potatisen hade en massa spurtar som stack ut som var lila/rosa och lite gröna. När jag planterar ska jag sätta potatisen så att spurtarna är vända upp? Mitt mål är bara att få potatis, för att vara säker passar det bättre att så djupt eller grunt?

          Har lagt ut två såband med morötter, ca 3 v sedan. Men jag vet inte vad som är morot och vad det är som är ogräs, hur vet man vad som är vad?

          Köpte även lite plocksallad, var en massa små frön, ska man så varje frö med 20-30 cm mellanrum eller går det bra att bara sprida runt dem lite? Och hur gör man om man vill odla i kruka?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          gomman
          Inlägg 13-05-2006, 18:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          04-04-2004
          Medlem nr: 3 147



          Hejsan

          Är lite av en nybörjare själv, men har odlat både potatis och sallad i kruka på balkongen.

          När det gäller sallad: så så glest du kan och gallra småplantorna om det blir för tätt. De går bra att så i kruka om man vattnar flitigt och gärna med näringslösning.

          Sätt potatisen ca 20-30 cm djupt med "piggarna" uppåt om du odlar i marken. I hink eller kruka. Lägg potatisen på botten, fyll på 20 cm jord och lägg sedan i mer jord allt eftersom blasten blir högre.
          Min far brukar använda jorden från krukväxternas omplantering och odla i en hink inne från April. På midsommar har han då fin egenodlad potatis.

          När det gäller morötter är det viktigt att inte så för tätt och att vattna ordentligt. Jorden får gärna vara näringsrik och sandblandad. För att undvika angrepp av morotsflugan, sätt sättlök mellan morotsraderna eftersom lökdoften gör flugorna förvirrade

          Du känner igen morotsblasten på att den är finflikig som ette mellanting mellan persilja och dill. Eftersom du sått med såband borde du finna dessa flikiga blad i en rak rad. Titta efter den.

          Slutligen... Kul att du börjat odla. Ge inte upp! Lär istället av dina misstag. Tillslut lyckas man.

          Hälsn.
          Marlene
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-10-2025, 00:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon