Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Glutenfritt!, Har ni några bra recept?
          miiapiia
          Inlägg 15-05-2006, 18:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          29-10-2004
          Medlem nr: 4 674



          Hej!
          En när vän till mig har nyligen blivit glutenintolerant. Hon har provat olika recept på både kaffe o matbröd men det vill inte bli bra, det sjunker ihop osv. Skulle va jättesnällt om ni har några bra recept och tips.
          Det är en svår omställning vid 50-års ålder när man varit van att kunna baka och äta vad man vill. Men med er hjälp skulle det kanske gå bättre.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bessie
          Inlägg 16-05-2006, 08:20
          Länk hit: #2


          Gäster






          Min syster blev också glutenintolerant i vuxen ålder för ett par år sen, så vi har hunnit testa några receptböcker. I vintras köpte hon en som visade sig vara riktigt bra, jag tror att det var Celiakiförbundets "Bakbok för intoleranta och deras bekanta", men jag ska höra efter i kväll.

          Det finns olika mjölförbättringsmedel som hjälper till rätt bra för att förbättra konsistensen på jästdeg, till exempel xanthan och psylliumfiber. Degarna måste arbetas ganska ordentligt, så en bra elvisp är nästan ett måste.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-09-2025, 01:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon