Kokt potatis är gott, och med en mager sås, kyckling eller kassler och en fräsch grönsallad har du en mager, näringsrik och lagom energirik måltid.
Blir man inte mätt på det ska man enligt mig äta mer grönsaker. Ska man ta om gör man det av grönsalladen, eller vilken grönsak som nu bjuds.
Jag tror att många blir lurade på surt förvärvade pengar bara för att få höra sådant de redan känner till. Tallriksmodellen är ju inte heller ny direkt.
Man kan få samma effekt på sötsuget genom att strikt hålla sig till "Var 3:dje timme"-regeln (man ska äta något, nyttigt förståss, var tredje timme uppdelat i frukost, lunch, middag och ett antal små mellanmål). På det viset hinner man aldrig bli hungrig och äter mindre över dagen och blodsockret håller sig jämt och fint.
Och då slipper man göra sig av med det i kosten som man tycker om (man kan ju äta lite grand av det iaf, man behöver ju inte svulla)