Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur stort blir mullbärsträd..., ...och persikoträd?
          emmapemma
          Inlägg 20-05-2006, 18:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 443
          Medlem sedan:
          12-08-2005
          Medlem nr: 6 354



          Hej!

          Har börjat fundera på att plantera ett svart mullbärsträd och ett persikoträd (förmodligen 'Riga') i trädgården. Jag vill inte ha högre träd än 4 meter, men jag hittar inte så mycket information om storleken på mullbärsträden. Är dessa fruktträd lämpliga i en liten liten trädgård (om ca 150-200 m2 tomtyta)? Om de skulle börja skjuta iväg i högden, kan man börja beskära dem då?

          /Emma
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ophelia
          Inlägg 21-05-2006, 16:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Vissa växter tål en hårdare beskärning bättre än andra. Med med det är det inte sagt att det är bra. Ska du ha ett litet friväxande persikoträd är det viktigt att du från början "bygger" trädet och inte beskär i för gammal ved samt att du väljer rätt sort. detta kan de som är beskärningskunninga besvara bättre än jag.

          Gällande mullbäret så är det knappast, tycker jag, någon skillnad mellan Morus nigra och Morus accidosa på höjden sett utifrån beräknad maximal höjd i gynnsamt läge, varjefall inte om man ser till den yta du har. Sedan kan den bli relativt bred. Det kan bli ett stort träd vare sig man vill det eller ej. Jag kan inte svara på varför det stod 2 m på lappen. Vad som kan vara intressant är vad det var för mullbär. Kan det vara någon ny sort? Finns ju olika sorter av Morus nigra (Black Persian, Chelsea). Viktigt att veta är att mullbärsträdet kan bli gammal och det innebär att trädet är långsamväxande.

          Gällande zongränser. Generellt, ju gynnsammare desto större kan trädet bli och större sannolikhet med mogna bär.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-10-2025, 15:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon