CITAT (LadyG @ 23-05-2006, 19:17)
Men är det verkligen statens uppgift att ge alla som vill ha jobb ett arbete? Har inte individen ett ansvar också?
Finns inget som säger att inte både stat och individ har ansvar. Men att lägga 100% på individen, det tycker jag inte behövs. Kan inte staten också ha ett visst ansvar att försöka fixa jobb åt medborgarna? Om det är det medborgarna efterfrågar. Om valrörelsen inte handlade ett skvatt om jobb så kunde man kanske tycka att det inte har med staten att göra, men nu tror jag jobben blir en ganska viktig del av valrörelsen.
Tycker inte heller att staten ska garantera matematiker (eftersom det togs som exempel) matematikerjobb, men några andra arbetsuppgifter borde väl kunna skapas? Det är också viktigt att statligt anordnade jobb är ett VAL och inget TVÅNG, för blir man TVINGAD till ett jobb är man ju i praktiken livegen. Valde bort ordet "slavarbetare" eftersom det är ännu mer historiskt laddat.
Eller om nu matematiker är hopplösa att anställa (de är de inte, men i detta exempel så), så får väl staten bekosta en omskolning kanske.
Håller med dig om att det bästa är att staten satsar på långsiktiga åtgärder, men det behövs också arbeten här och nu och fort och genast. Istället för att betala ut A-kassa för att någon "ligger på soffan" (<=OBS! Stereotyp, men det är ju så det brukar låta) så MÅSTE det ju vara bättre att staten betalar ut LÖN till någon som GÖR något. Fast då får väl staten fan för att något stackars privat bolag missar en chans att tjäna pengar.
CITAT
AMS kan de t ex skrota och satsa de pengarna på vård och omsorg, politikerna säger själva att 70% av alla tjänster förmedlas genom kontakter.
Och därför är det extremt viktigt med offentliga arbetsförmedlingar och åtgärder så att de människor som INTE har kontakter också ska kunna hitta arbete. Nyutexaminerade, personer som flyttat hit från andra länder, folk som flyttat inom Sverige och saknar regionalt kontaktnät, etc, osv.