Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 19-05-2006
Medlem nr: 7 715
Jag har precis köpt ett hus där det står 1 ( 3 ) stor en utanför dörren med 3 toppar. Den var väldigt välsköt och jämn ca. 2,5 -3 meter hög.
Men nu har den växt och med alla dessa knoppar är den knappast jämn och fin längre. Om jag klipper ner den lite, både på längde och bredden, ska jag då vänta till hösten eller ska jag klippa den nu?
Medlem
Antal inlägg: 1 046
Medlem sedan: 23-01-2006
Medlem nr: 6 984
Jag har stammat upp min. Det var ganska mycket jobb eftersom den har så många smågrenar och man måste ha mycket tålamod Tujo är ju lått att stamma upp och då tänkte jag att det också gör med enen. Uppstamningen blev jättebra men tyvärr klippe jag den på toppen vilket jag borde ha låtit bli Det syns inte när man står framför enen men när man tittar på den från fönstret på övervåningen ser det ganska kalt ut
--------------------
Vänta inte på mirakel. Du är själv ett mirakel. Henry Miller (1891-1980)