Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Storvuxna granar -> granhäck?, Hur gör man med storvuxna granar.
          Lauraline
          Inlägg 01-06-2006, 15:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          06-05-2006
          Medlem nr: 7 574



          Hejsan

          På baksidan av vårt nyköpta ca 70 år gamla hus växer det en "granhäck" eller vad som säkert var tänkt att bli en sådan. I själva verket är det stora granar i olika ojämna höjder som breder ut sig i en lång rad, det ser ut som en skog på led smile.gif

          Vad gör man åt denna "häck" för att få den att bli fin. All släkt som kommer på besök säger åt mig att kapa topparna och "klippa in den" eftersom den sträcker in över gräsmattan.

          Jag har sett andra "riktiga" granhäckar i området, de ser inte ut som fullvuxna granar man bara klippt in, de är ju supertäta som att man klippt enligt ngn speciell metod redan från början.

          *Kan man kapa rakt av uppe? Kommer det upp "nytt" eller blir det som man kapar?

          *Kan man sedan få in sidorna till att bli mindre yviga eller är risken att alla barr faller av eller att det kommer sticka ut bara, torra, grenar som jag sett på en annan grannes tomt (vet dock inte hur deras blev så)

          Alla tips tages tacksamt emot på hur man går tillväga och vad man ska tänka på.

          Mvh
          Marie
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lauraline
          Inlägg 01-06-2006, 20:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          06-05-2006
          Medlem nr: 7 574



          Hejsan Cilla

          Jätte tack för ditt detaljerade svar det verkar som det jag sett hos grannarna som har en halvdöd gran är just det du säger om felaktig beskärning.

          Om jag förstår dig rätt nu så betyder det att jag kan göra följande;

          Kapa topparna över hela häcken så de får samma höjd i år, dvs kapa av toppen som man skulle göra på en julgran som är för lång, fast det här blir en bra bit ned.

          Sen i juni i år kan jag även med sekatör (och tålamod smile.gif ) kapa alla de nu ljusgröna skotten på sidorna av granen till max hälften, bara klippa dem rakt av mitt bland alla barr liksom? (just nu är dom ganska små...ca några centimeter bara)

          Det blir att ta gren för gren genom hela häcken?

          För att nästa år göra om samma sak igen och då även på de skott som eventuellt dyker upp kring topparna jag kapat av?

          Vi vill gärna ha häcken kvar för huset bakom har även en mindre industriverksamhet i sin ena ände mot vårat hus och den behöver man kanske inte ha att titta på jämt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 21:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon