CITAT (rosita @ 07-06-2006, 19:11)
Jag sådde med frön från en passionsfrukt i somras och den blommade redan då. Den växte bra och blev ett par meter hög, planterad i en 4 -5 liters kruka. Jag vinterförvarade den 5 -10 grader, satte ut den i maj och den är härligt grön och fin, men har inte blommat ännu.
Plantera om dem i större krukor och ge dem lite gödning, så tror jag nog att det kommer blommor lite senare i sommar, så misströsta inte.

för att blomma hadde jga satt dne i vinterförvaring man måste tänka till nästa år med . alltså jag vet inte hur exakt hur dne vill ha me dknoppsätning å blommor . med direkt efter frösådd så kanb det säkert bli blommor . men jag tror ändå en vinterförvaring gör att dne får kraft till att blomma det andra året med . men utan vintervila får den jobba på året om och orkar kanks einte sätta knopp