Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Passionsblommor?, 1 årig hemsådd?
          aifoSSofia
          Inlägg 07-06-2006, 17:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23
          Medlem sedan:
          30-03-2005
          Medlem nr: 5 262



          Hejsan!
          För ungefär ett år sedan såg mina plantor av passionsblomma dagens ljus!
          Det är dels från frukter från affären med stora blad och dels en sort från fröpåse, Passiflora coerulea, med mindre blad, som tog längre tid på sig att gro.

          Jag har flera plantor. Några av fruktplantorna fick stå ute förra sommaren, alla har annars stått i ett vanligt lägenhetsfönster. Några har fått flytta ut i år igen.
          Jag har inte beskurit dem, men någon har förlorat toppen pga olycka! de förgrenar sig i vilkat fall rätt bra ändå och är ca 50 cm i medel. De har nog stått i lite små krukor, ca 15 cm.

          Min fråga är nu hur jag ska göra för att få dem att blomma. Är det kört om jag inte kan ha dem svalt under vintern? snälla hjälp!!! visst är de vackra utan blommor men målet är större!!! ;-)

          Tack till den som vet nåt!!


          --------------------
          aifoSSofia, zon 1[I][COLOR=green]
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Emma
          Inlägg 07-06-2006, 20:57
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 101
          Medlem sedan:
          09-11-2002
          Medlem nr: 303



          Visst kan de blomma utan vintervila.
          Ett problem är att de lätt blir rangliga efter en inomhusvinter men om du vill kan du ju vira den runt ett stöd så att det inte märks när den skjuter fart med nya gröna skott på våren, alternativt skära ner dem på våren.
          Så länge de ser ut att trivas och växer så skulle inte jag planterat om mina. I vissa fall blommar plantan tidigare i en lite mindre kruka, annars sätter den igång att fylla krukan med rötter innan den skjuter nya skott, och eftersom blommorna på både edulis och caerulea kommer på nya skott dröjer det lite längre.

          Rosita:
          Jag är imponerad av din edulis (jag antar att det är en sådan) som blommade redan första året. Enligt mina erfarenheter är det inte så vanligt för den. Hoppas att den blommar fint iår med.

          Lycka till.
          Hälsningar Emma
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 23:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon