Mm. Jag har inte speciellt ofta sett ekollon utveckla rot redan på hösten... Om man tar in dem i rumsvärme gror de enkelt på hösten förstås... ibland kan man läsa att ekollon behöver en köldperiod innan de gror, men det visar inte min erfarenhet i alla fall.
Är du helt säker Cilla att det är vanligt för ekollon att bilda en rot redan på hösten? Gör de det, förstår jag att de inte klarar vintern! Borde ju vara något helt annat klimat än det vi har här för en liten grodd att överleva vintern.
Måste titta noggrannare nästa höst... kanske det var därför mina ekollon grodde så enkelt i dne lite fuktiga plastpåsen på hösten.
I alla fall tycker jag att gräsmattor flockas av små lönnplantor på våren, medan jag inte kan komma ihåg att jag sett smålönnar på hösten.
Vandrar man i en park här på våren ser man mängder av smålönnar med de typiska hjärtbladen och de första riktiga bladen... de gror ofta på gräsmattor, men efter första gräsklippningen är det kört!

Enligt:
http://www.algonet.se/~sta-bod/RK-fro.htmSkall ekollon ha mörker och lång värmeperiod för att gro.
Lönn kyla och mörker för att gro...
Enligt:
http://www.nickys-nursery.co.uk/seeds/page...bonsai-info.htmSka man så ekollon direkt bara (vilket överensstämmer mer med vår erfarenhet).
Lönn ska ha köldperiod.
Så kanske jag får ge mig, o säga att lönn kanske inte behöver ljus för att gro... köldbehandling och sen värme räcker väl. Fast det är ändå ett faktum att lönnar som gror högre upp i landet oftare fryser bort på våren... Borde ju vara ungefär lika stor överlevnadsgrad om det var värmen som bestämde när de gror. Nåja, det är kanske mer stabilt varmt söderut.
Denna, mer kända sida säger dock att lönn behöver ljus för att gro:
http://www.backyardgardener.com/tm.htmlMen det säger den om ekollon också...
Jaa, överens om vad det är som gäller är dessa sidor inte i alla fall!
Finland - Planterar i motsvarande Sveriges zon 5 (bor i motsv. zon 3)