Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Spenat, Är det bra att den blommar redan?
          Scout
          Inlägg 14-06-2006, 14:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 609
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 591



          Jag odlar spenat i en balkonglåda. Nu har jag upptäckt en massa blomknoppar. Är detta i sin ordning att den blommar så tidigt? eller borde jag plocka bort blomknopparna så att den koncentrerar sig på att göra blad som jag kan äta. går bladen att äta även om den blommar eller har blommat?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 19-06-2006, 09:35
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Man kan skörda en hel del från en sån kon jag har, det är 3 plantor i krukan som får klättra upp det brukar räcka till flera spenatpajer i veckan ifall man vill äta det så ofta. Bladen är ganska grova och tjocka så det går fort att plocka till en paj de sjunker inte ihop så mycket vid förvällningen som spenat gör. Utan problem borde man kunna skörda bort åtminstone 50% på en gång, under sommaren då den växer bra, den växer då ganska snabbt så bladmassan borde växa ut ganska snart.


          På vintern inomhus i kruka (mindre än den på bilden) så växer den just ingenting det är för mörkt den gör som de flesta andra krukväxter vilar, har man växtlampor så kan det dock hända att man kan få den att växa så att man kan få en liten skörd nu och då.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 09:06
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon