Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > stora problem med trädgård överhuvudtaget
          Alice T
          Inlägg 20-06-2006, 23:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          20-06-2006
          Medlem nr: 8 001



          Hej,
          jag har precis läst tråden om trädgårdar som missköts av sina nya ägare och tyvärr så tillhör jag nog i den kategorin sad.gif
          Ifjol höst köpte vi en villa med en liten gräsmatta men också rosor, clematis, rododendron kaprifol förutom körsbär, äpple, blåbär, björnbär, vinbär, jordgubbar och smultron, hallon + andra okända växter. Än så länge har vi bara kört över pionen med gräsklipparen (!) tagit upp någonting som såg ut som tistel men fick stora oranga blommor (?) och låtit körsbär, plommon och äpple växa som det vill. Vi har dessutom tagit bort de rosenbuskarna som dog i vintras (de skulle väl ha skötts på något sätt???)
          Inte helt lätt det här...
          Nu hoppas jag på förslag på hur jag kan göra framöver. Skall nog berätta att jag har pollenallergi och är mest inomhus dagtid från feb till aug, läkaren tyckte dessutom inte att jag skall hålla på med jord alls (har dåligt med lymfkörtlar) Sambon är färgblind och ser inga blommor men har också svårt att skilja olika växter från varandra pga det.
          Någon som har tips om lämplig strategi framöver? Vi vill ju helst inte att grannarna ser surt på oss unsure.gif
          Alice T
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alice T
          Inlägg 22-06-2006, 19:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          20-06-2006
          Medlem nr: 8 001



          Löjtnantshjärta var det ja! Det borde jag ha vetat - min mormor hade massor av röda såna! smile.gif Tack för hjälpen!
          Jag har för mig att jag har läst om nya hallonsorter - här på odla.nu kanske? som beter sig annorlunda än gamla sorter men jag är nog inte rätt person att fråga om det...Jag såg inga döda skott i höstas men det betyder förstås inte att de inte fanns där. Hallonen är bara 30cm eller så höga, det var därför jag trodde det var någon ny sort men jag vet inte. Kanske växer de bara dåligt.

          En japanskinspirerad trädgård vore nåt! Men det passar nog inte så bra in i övriga miljön här och blir väl dyrt med all sten och allt grus? Som tur är, var de tidigare ägarna också allergiska så det är inte så många jobbiga växter. Men det spelar egentligen inte så stor roll vad jag själv har i trädgården (så länge jag klipper gräset före det blommar förstås) pollen fyker omkring hur som helst och kommer från grannarna, väg-grenarna och från skogen sad.gif
          Den enda av mina kompisar som är trädgårdsintresserad kommer och hälsar på om ett par veckor. Hon får överta de svåra växterna och så får jag koncentrera mig om buskar och gräsmatta. Med stenkanter och kanske en sån robotgräsklippare som går av sig själv?
          Nu tycker jag egentligen att merparten av de trädgårdar med bara buskar och gräsmatta ser fruktansvärd tråkiga ut - institutionsaktiga - men det kanske går att få hjälp med att välja lite annorlunda buskar? Bambu kan det fungera? Och så kan jag ta hit några blå iris från sommarstugan (naturtomt där förstås!) som har överlevd i minst 30 år så då klarar de nog att vara utan skötsel här också. Tråkigt nog blommar de bara någon vecka.
          /Alice
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 08:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon