Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sticklingar av isop i år?
          Mi70
          Inlägg 07-08-2003, 13:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 521
          Medlem sedan:
          17-07-2003
          Medlem nr: 1 914



          Jag har en isopbuske, och har planer på att använda den som en låg häck utmed en stenlagd gång, där jag tänkt ha en rosenplantering i form av en trekant ca 2x3 m. Kan jag ta sticklingar av isop, har hört att det skall vara lätt att få nya plantor, hur gör man? Min mamma påstår att man bara kan sticka ner dem i jorden så rotar de sig, stämmer verkligen det? Planteringen är inte grävd ännu, så jag kan inte pröva.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 11-08-2003, 08:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det går att föröka isop genom att dela på plantor (en köpeplanta blir lätt 4 stycken) och att sätta dticklingar. Jag brukar sätta sticklingar i kruka med våt jord och hålla jorden rejält fuktig. Ibland krävs plastpåse över för att det inte ska avdunsta och torka.

          Isop borde hinna rota sig i kruka nu resten av varma säsongen och sedan i oktober sättas ned i jorden där du vill ha dem. De kommer inte att se så mycket ut för världen, men det viktigaste är att rötterna utvecklas så att de kan skjuta nya skott nästa vår.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-12-2025, 04:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon