Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Återanvända jord?!, är det en dålig ide?
          Ella
          Inlägg 12-08-2003, 08:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 517
          Medlem sedan:
          22-04-2003
          Medlem nr: 1 209



          Nu när jag har min maskkompost istället för en utekompost, så har jag fått problemet att kompostjorden blir för stark. huh.gif
          Den använda jorden som jag får sen när jag ska tömma ut ettåringarna, känns för fin för att bara kasta. tongue.gif

          Är det någon som har testat att använda den jorden till att spä ut maskkomposten med och sen att använda den till omplanteringen av inneväxterna? Eller till att krydda sand med inför att man sen ska så på våren?
          unsure.gif


          --------------------
          Ella
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ella
          Inlägg 13-08-2003, 20:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 517
          Medlem sedan:
          22-04-2003
          Medlem nr: 1 209



          Jag tänker använda composten till all odling, utom möjligtvis sådd. Just nu så funderar jag på resterna av utekrukorna samt att nästa planteringsomgång kommer att bli innekrukorna. okej det blir ju lite perennplantering nu till hösten men jag tror knappt att jag kommer att ha nån compostjord till dem. Byttan som står här behöver nog tid att mogna och ute behöver jag nog mest mullämnen och det finns det ju tyvärr inte så mycket av i maskkomposten.

          Maskarna bryter helt enkelt ner materialet mer och det tror jag gör att jorden blir mer concentrerad men visst försvinner det näringsrikt lakvatten.

          Jadu åtekomm gärna med dina funderingar, det blir kul wink.gif


          --------------------
          Ella
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 00:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon