CITAT (Rossi @ 11-07-2006, 08:35)
CITAT (Bettson @ 06-07-2006, 14:50)
Att en hund kan dö av värmeslag i bilen vet väl de allra flesta. Men att därifrån gå till att hund inte får förvaras i bil utan bara transporteras då tror jag nog att något gått snett, som inte är till hundens bästa.
När man är på semester tex. BIlen kan vara en trygghet där hunden känner sig hemma. De flesta bilar har ju luftkonditionering idag. Att sätta ut en gammal hund om har svårt att klara värmen i en sval luftkonditionerad bil som står i skuggan under den varmaste tiden på dagen kan ju höja komforten för hunden jättemycket.
Men luftkonditioneringen funkar ju inte när bilen står stilla ... ?

Men om du kör en stund och får bilen sval, och ställer den i skuggan så är temperaturen svalare i bilen är utomhus. Dessutom så kan man ju fixa ett temperaturlarm i så fall. LIkaså behöver kanske temperaturen stiga gradvis innan du tar ut hunden så den inte får en temperaturchock.
Fast lagen säger att du överhuvudtaget inte får lämna hunden i bilen alls om det är äver 25 grader.
Men att skriva lagen så som om alla tranporter läggs sommartid. Man tranporterar ofta hund året om. vår och höst är det inga problem alls med temperatur och förvaring av hund i bil.
Snarare så att den behöver torr liggplats för att vila. Varför ska man inte kunna få ge dom det?