Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Valpsug
          ester
          Inlägg 12-07-2006, 11:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 398
          Medlem sedan:
          02-11-2002
          Medlem nr: 82



          Vad gör man åt det? Jag är så sugen på att skaffa en hund till och hittills har vi varit överens om att en valp kan vi inte ha och eftersom vuxna omplacerinar inte funnits av vår ras+kön så får jag finna mig i att ha en hund.
          Men nu finns det valpar!!!! Massor av valpar. Alldeles i närheten av oss. Inte bara rätt kön och rätt ras och rätt färg utan också nära släkt med den hund vi var tvugna att avliva förra året!

          Nu funkar inte mina vanliga argument längre. Visst, vi har småbarn, men hon är ju hundvan och älskar sin hundkompis. Visst, jag vet inte hur jag ska jobba i höst, men i alla fall blir det ju inte heltid för vi vill ju inte ha barnet på dagis jämt och ständigt. Visst, en valp kostar en rejäl slant i inköp, men nu ska vi ju avverka skog i höst och det blir tillskott i kassan och utgifter för 2 hundar är vi ju vana vid.
          Min man vill inte ha en hund till för att vi inte har hundvakt om vi vill resa bort. Vi reser aldrig bort och även om vi bara har en hund så har vi ju ingen vakt åt den heller. Och vore vi helt hundlösa så måste vi ju ha vakt åt de andra djuren.


          Önskar alltså hjälp med fler argument att övertyga mig om att jag inte ska ha en hund till och att det är rätt att inte skaffa en. Ta bort suget! För jag har dessutom fastnat för en ras som inte alls passar oss och jag kan omöjligt tänka mig en annan sort.
          wacko.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ester
          Inlägg 12-07-2006, 13:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 398
          Medlem sedan:
          02-11-2002
          Medlem nr: 82



          CITAT (zwinto @ 12-07-2006, 14:20)
          *SORRY* sad.gif
          Trodde du ville ha argument till att skaffa en till... att säga till karl´n din.
          Oops... wacko.gif blink.gif

          Men det är väl kul att han har den inställningen om du ville ha en till... eller??? unsure.gif blink.gif

          Vad har du för ras nu?? och OM det skulle bli en till, va e du sugen på då??

          En basset hound. En röd/vit tik wub.gif wub.gif wub.gif Vi har redan en och hade tills förra året även en gul/vit.

          För något år sedan bestämde vi att vi inte skulle ha fler djur. Det blir så lätt att samla på sig och att tacka ja till djur som man blir erbjuden. Bor man på landet är det många som erbjuder sina katter, hundar, kaniner och hästar som de tröttnat på. Men djuren kan ju inte ta över hela huset och kvaliteten på livet, både vårat och deras, är ju viktigast.
          Och så fick vi barn också. Hon kräver ju massor av tid och uppmärksamhet hon också.
          Eftersom två djur har "fallit bort" på senaste så kan det kanske motivera att skaffa ett nytt? Vi är båda rädda att skaffa en ny familjemedlem och sedan upptäcka att tiden inte räckte så som vi trott. Det är ju ändå ett liv till. Och jag blir så osäker. unsure.gif

          Vi får se. Finns det en röd/vit tikvalp så kanske det är meningen att vi ska ha en till. Är alla hanar eller trefärgade så får jag fortsätta att grubbla och längta. Jag vill ju gärna ha en ny INNAN min nuvarande går bort. Hon fyller 8 till årsskiftet och har en mindre tumör...
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-01-2026, 18:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon