Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ska alla mina växter verkligen behöva buskstöd?, Eller gör jag nåt fel?
          visbylinda
          Inlägg 14-07-2006, 23:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 99
          Medlem sedan:
          27-11-2005
          Medlem nr: 6 802



          När vi flyttade in i huset så fanns det buskstöd runt pionerna vilket jag mycket väl förstår varför men nu verkar det som i stort sett ALLA mina växter i rabatterna också behöver det. Ska det vara så eller har jag missat nåt grundläggande (nu igen)
          Det gäller Gulltörel (ca 60 cm hög), Höstanemon (ca 1 m i diameter och 80 cm hög), Näva, Flox, Höstaster och Pipört.
          De är alla minst 50 cm höga och eftersom jag blivit rådd att inte härja för mycket i trädgården första året så har jag liksom låtit allt växa tills jag vetat vad de är för blommor. Växterna mår prima, de slokar inte men de har brett ut sig rejält och nu är de så höga att jag köpte 10 buskskydd för att de inte ska hänga ut ur rabatten eller krångla in sig i varandra. Personligen tycker jag att växterna växer alldeles för tätt och att de fått breda ut sig för mycket. Kan alla dessa växter delas eller bör jag typ rycka upp varannan.

          Fast min huvudfråga är: Använder ni buskskydd på dessa växter?
          För man kan väl inte direkt påverka höjden på växterna?

          Känns tråkigt att ALLA växter i mina rabatter är mer eller mindre lika höga, det finns inga låga växter framför så allt ser ut som en enda djungel!
          Tacksam för råd!


          --------------------
          Nybliven och lycklig husägare. Växtzon 1.
          Har ingen erfarenhet men stort intresse för trädgårdspysslande.
          http://www.totta.nu/huset
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 15-07-2006, 10:08
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Nej jag använder inte buskstöd jag har så tätt i rabatterna att växterna stödjer varandra + jag tycker det ser mer naturligt ut ifall de går in lite i varann det blir inte så stelt då.

          Men många växter kan man ta upp och dela, höstblommande flyttas/delas på våren och vårblommande flyttas/delas på hösten (speciellt viktigt är det att man följer detta med höstanemonerna de klarar ibland inte vintern ifall man stör dem eller planterar dem på hösten). +Du kanske kan bredda rabatterna ofta gör man ju alltför smala rabatter så det bara blir en rad blommor då kan du ju plantera lite mer lägre plantor framför de lite högre växterna. Och tänk på att i täta rabatter behöver man inte rensa så mycket ogräs, vill man ha öppen jord runt plantorna får man vara beredd på att lägga ner en hel del ogräsrensningstid, naturen strävar efter att fylla alla öppna ytor och växtvalet som moder natur väljer är inte alltid det vi vill ha.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 04:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon