Oavsett hur, när och vart du ska transportera dina katter så är transportbox det säkraste.
Ja du, en eller två transportboxar det är frågan ....
En större box med två katter i kan bli ruggigt tung, det kan jag intyga.
Åandra sidan så har du inte mer än två armar (antar jag

), så det kan bli lite knöligt att bära två kattboxar och din egen packning.
Har man två mindre transportboxar så kan man ta en box under armen och den andra i handen. Inte så bekvämt att bära längre sträckor dock !
Kanske du skulle försöka tänka på att köpa katter som inte kommer att bli så stora när de är vuxna.
Alivarligt talat. En katt väger ofta 4 kg eller mer. Det betyder minst 8 kg katt i bur. Å kommer dina katter att vara av det lite större slaget så hamnar du lätt på 10kg eller mer (tillsammans alltså

)
Vill du ha små katter å inte kan/vill köpa raskatter (abesiner, sockock -ursäkta stavingen - liten europé etc) så skulle en tur till närmsta katthem kunna vara en variant. Många vuxna katter (då *vet* du hur stora de kommer att bli - där är ju redan vuxna) har svårt för att få nya hem därför att folk i gemen absolut vill ha små söta kattungar. Då skulle du kunna "göra två flugor på smällen" genom att både göra en god gärning och vara praktisk.
Honor blir också vanligtvis något/mycket mindre än hanar.
Grundfrågan om katterna ska ha var sin box eller dela en gemensam, är nog något du får fundera på vilken variant som skulle vara den mest praktiskt för din del - samt funka för katterna. Tänk bara på att om katterna delar box så *måste* de ända ha visst utrymme att röra sig i boxen. (Har sett katter som bokstavligt satt som packade sillar i sin box. De kunde överhuvudtaget inte röra sig i den. Helt galet!)