Hej Lisa!!
Vi två tycks dela samma besvär av magkatarr....! Jag tror inte heller att man botar magkatarr med någonting annat än goda matvanor, avslappning, en bra livssituation etc. Däremot är det precis som du säger att man ibland behöver lindra tillfälliga besvär och då står där utan tabletter, då är det bra att känna till alternativa lösningar såsom t ex godis. Dessutom kan det vara skönt att få äta godis ibland och veta att det inte förvärrar saker och ting!
Kaffe har jag aldrig tyckt om så det känns inte som någon större förlust, inte är jag någon stor tedrickare heller. Choklad är min stora passion, men den tar jag det numera försiktigt med.
Nu har vi tagit den här diskussion långt ifrån köksträdgården men visst är det fascinerande vad mycket man kan lära sig här!
Hälsningar från Susanna (som faktiskt inte känt av katarren på 6 veckor!)