Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga nytt land
          Husmyran
          Inlägg 08-08-2006, 09:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          08-08-2006
          Medlem nr: 8 353



          Jag har tänkt att anlägga ett trädgårdsland och har lite frågor kring hur jag bäst går tillväga. Marken idag består enbart av lera till ett djup av drygt 2 meter.

          Min tanke är att gräva mig ner till åtminstone 50 cm djup och blanda in grus (inte sand har jag förstått) och mull. Är det en bra idé? Jag har ett rätt stort lass jord över sen vi fixade till gräsmattan så jag tänkte toppa med ett lager jord eller ska jag blanda även detta med leran? Borde jag lägga geoduk i botten för att slippa att allt material jag blandar in sjunker ner i leran under?

          Detta borde ge ett odlingsbart djup på åtminstone 70 cm, räcker det? Eftersom jag bara gräver ner mig 50 cm kommer landet att sticka upp ca 20 cm över omkrinliggande mark (jag tänkte bygga nån form av ram runt) jag har förstått att det ska vara bra ur värmesynpunkt stämmer det?

          Många frågor blev det, hoppas att nån orkar läsa allt och även ge lite klocka svar/synpunkter!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Christa
          Inlägg 10-08-2006, 14:04
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          Ett alternativ till att gräva är att plantera gröngödselväxter. Så här står det om blålusern på fobo.nu

          Lusern är en mycket bra förfrukt.
          Fixerar kväve bättre än klöver
          Ger enfantastiskt god strukturförbättrande effekt. Rötterna tränger genom den mest kompakta jord. Vid rötternas förmultning bildas kanaler som ger dränering och ger syre möjlighet att tränga ner i jorden.
          Efter en lusernvall är det mycket mindre risk för packningsskador.
          Lusernvallen för också på effektivt sätt upp mineralämnen från djupare skikt

          Det finns en massa gröngödselväxter att välja på. Jag har inte provat själv men tänker göra det när vi köpt ett ställe med större trädgård.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 01:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon