Här på västkusten har det varit ett hiskeligt väder idag och det känns som sommaren är över (det kanske den inte riktigt är). Men det är läge att summera. Jag har snart bott min första sommar i den här trädgården och kan nu titta tillbaka och fundera över vad det är jag gillat och vilka höjdpunkterna varit. Det är svårt att rangordna så jag tar månad för månad.
Maj:Inleddes ljuvligt med stjärnmagnolian. Överdådig blom i början på maj!

Lungörtsblomningen och ormögat samtidigt (som är en prakt som är oerhört svårfångad på bild), var inte heller dum. Dessa växter får gärna sprida sig ännu mer i trädgården, de tidiga perennerna är så efterlängtade! Och till nästa vår ryms det fler lökar i trädgården!
I skogen utanför min egen trädgård blommade dessutom fågelbär som fick mig att häpna. Hade aldrig sett träden innan och helt plötsligt blommade det vitt överallt!
Juni:Buskblomningarna avlöste varann! Syrener, rododendron, rosentry, doftschersmin, paradisbuske, spirea, lagerhägg och klätterhortensia.
Upptäckte att jag hade ett gullregn också! Juni var bästa månaden blommässigt på grund av buskarna. I rabatterna var det de här kombinationerna jag gillade mest:

Ljusrosa näva tillsammans med en veronika.
Och samma ljusrosa näva (dålig färgåtergivning på bilden) tillsammans med ljusgul iris. Längre bort i bild syns daggkåpan tillsammans med de blå irisarna. Daggkåpa och iris var jättesnyggt!

Och denna ljuvliga akleja i ett virrvarr av fänrikshjärta och skuggbräcka:

Och till midsommar slog pionerna ut:

Vad jag önskar mig är en ljusrosa pion.
Juli:Juli var en mellanmånad i trädgården. Jag var borta ett par veckor och missade säkert nåt. Men den här kombinationen var snygg i början av månaden. Praktbetonika i framkant, med randgräs och bolltisteln bakom:

Slutet av månaden handlade mest om att skörda bär, massor med hallon, vinbär och krusbär! Och potatis, sallad och sockerärtor!
Jag planerar att åtgärda stiltjet i trädgården med fler rosor. Jag gjorde en rabatt i våras och den är toppen just nu.
Augusti:Favoriten i augusti (förutom min egen rosrabatt) är höstanemonerna.
Tillsammans med den silvriga ulleternellen lyser den upp i rabatten på kvällarna. Det som nu tar vid är de gula höstblommorna, solbrud, rudbeckia, perenn solros m fl. Det jag känner att jag behöver är en senblommande buske, t ex vidjehortensia.
Till sist en bild av min egen rosrabatt. Det kliar i fingrarna att göra en till på motsatt sida om gången!

Vad har varit mest lyckat hos er den här sommaren?