Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anläggning av rabatt
          leonor
          Inlägg 16-08-2006, 14:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          13-08-2006
          Medlem nr: 8 398



          Tänkte bara höra om ni har lite tips att ge mig. Jag är nämligen rätt ny på området... Har aldrig haft trädgård förut. nu bor jag i radhus, så det är ett lagomt stort steg. mellan mig och min granne har vi ett plank (träfärgat) och till våren skulle jag vilja anlägga en rabatt efter planket samt framför altanen för att kunna ha lite perenna växter. Nu hoppas jag ni har lite tips på konstruktion. Ska jag använda pallkragar? eller ska jag gräva i backen? Nån fin kantsten?

          Jag bor i umeå. Få se nu..vilken zon är det?

          Tacksam för hjälp
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          leonor
          Inlägg 17-08-2006, 11:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          13-08-2006
          Medlem nr: 8 398



          Ååhh...vad mycket fina tips!! Tusen Tack!! Rosor skulle nog bli jattefint... Det är mycket sol på den långsida jag har tänkt anlägga rabatten.
          Är inte pallkragar ganska breda... blir det verkligen snyggt som rabatt? Är det nån som har bilder på det? Och hur ser det ut om man har en rabatt som är 2 pallkragar hög? Att det blir bra att odla grönsaker å sånt i det förstår jag, men blir det snyggt med blommor? Hoppas ni har lite bilder man kan kika på. Å än en gång, ett stort TACK för hjälpen!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 00:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon