Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Köpa lägenhet...(?), vad ska jag tänka på?
          niklaswik
          Inlägg 31-08-2006, 05:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 809
          Medlem sedan:
          28-09-2004
          Medlem nr: 4 547



          Jag ska kolla på en lägenhet som jag kanske ska köpa senare i eftermiddag, det finns säkert många på odla som vet vad man ska kolla efter och så där?

          Det värsta (eller kanske bästa?) är att jag precis alldeles nyss fick reda på att jag även har blivit "erbjuden" en lägenhet som jag anmälde intresse på för några veckor sen. Ska ringa nån för att få komma och titta på den också, kanske idag eller imorgon. Det är en hyreslägenhet.

          Då kommer ju också frågan: Vad är bäst, hyra eller äga? Med tanke på att jag bara är 19 år och inte har nån vidare superekonomi (fast jag faktiskt tjänar sjukt bra, men har bara fått 3 löner än..) så känns det lite säkrare med hyra, då kan man ju liksom alltid ringa efter nån på bostadsbolaget om nån vattenledning eller så skulle gå sönder. Så kanske det är med bostadsrätter också, men där får man väl ändå betala mer själv, eller?


          En till nackdel med den lägenhet som jag eventuellt köper är att den kostar ca 10.000 kr mer än jag har sparat ihop än så länge. Alltså måste jag låna det av pappa eller ev. morfar, inte så illa som att låna av bank men jag gillar ändå inte tanken att vara skyldig någon pengar...

          Dock är väl en fördel med bostadsrätt jämfört med hyresrätt att man väl har lite mer "frihet" att göra lite som man vill med lägenheten, t.ex. när det gäller sånt som att borra hål i taket för att hänga upp lysrör åt växterna.. biggrin.gif
          Eller är det ingen skillnad i vad man "får" göra?

          Månadsavgiften skiljer inte så mycket, ca 3.500 för hyreslägenheten (54,8m², 2 rok) och ca 2.800 för bostadsrätten (ca 40m², 2 rum och "kokvrå").


          Usch vilken soppa det är, jag som har svårt att bestämma mig för vilken glass jag ska köpa. tongue.gif

          Överös mig med tips nu allihop! Vad skulle ni välja i min situation?


          Jag åker iväg ca 15.00 så helst vill jag ha så många svar som helst före det..
          Ska ju iofs inte bestämma mig idag ändå så skriv även om det blir senare om ni har några bra tips eller tankar.


          --------------------
          //Niklas
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          olgak
          Inlägg 31-08-2006, 09:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Jag håller med fandolin att sist och slutligen så är det den lägenhet som känns bäst att flytta till, som du ska välja.

          Har man bostadsrätt så tar man en speciell hemförsäkring som täcker t.ex. om man skulle få en vattenskada. Visst är det självrisk och krångel, men oavsett boendeform så är en vattenskada ingen lek, det vet alla som varit med om det. De flesta bostadsrättsföreningar har ju någon form av fastighetsskötsel så att man kan få hjälp med ompackning av kranar och sådant. Ibland får man betala, ibland inte, det verkar vara olika faktiskt mellan föreningar. Hur som helst så rör det sig sällan om några jättesummor, men har man INGA ekonomiska marginaler så kan det kanske kännas jobbigt.

          Du verkar bo på en ort där priserna på lägenheter är låga. Om du inte skrivit fel och menat att du behöver låna 100.000? Du förstår, jag bor i Stockholm, och här är 10.000 liksom ingenting. Även en kostnad på 100.000 skrattar folk åt i boendesammahang! Även de som är 19 år! Vad jag vill säga är att även om 10.000 känns mycket nu, så tycker inte jag att det är det. Du har en sjukt bra lön laugh.gif och du kommer att spara 800 kr/mån i bostadsrätten jämfört med hyresrätten, bara det gör att du snabbt kan betala tillbaka lånet till dina släktingar.


          I princip och på lång sikt tycker jag att det är bättre att bo i bostadsrätt. Det brukar bli mer ekonomiskt helt enkelt. Men visst får man ta ansvar lite mer för sin lägenhet, om en kyl går sönder eller så så får man ju betala det själv. När det gäller annat underhåll som golv och tapeter, så är det så olika mellan hyresvärdar hur mycket de gör, vilka avtal som gäller osv. Jag vet att det finns superbra hyresvärdar som sköter om lägenheterna och hjälper till (min svärmor bor hos en sådan i Sala t.ex.). Men andra hyresvärdar är helt omöjliga, även kommunala. T.ex. fick vi bo med en felvänd diskbänk i åratal för att arkitekten ritat fel, för att inte tala om när vi stämde Familjebostäder i tingsrätten för att de felmonterat en cirkulationspump så att hela lägenheten vibrerade (vi fick 30.000!).

          En fördel med bostadsrätt är ju att man brukar kunna påverka lite mer vad som händer i fastigheten. Men ibland är ju styrelserna så förstockade, att det kan vara en sanning med modifikation. En bra hyresvärd är kanske att föredra på det viset, framför en galen bostadsrättsförenings-styrelse haha. Men i princip, så kan man ju påverka lite mer, det är i alla fall min erfarenhet.

          Detta sagt, så tycker jag det är KÄNSLAN som är det viktigaste. Du ska ju trivas i lägenheten, och det ska kännas roligt att flytta dit. Du är så ung, så om du vill investera i lägenhet så kan du ju göra det om ett par år i stället.

          Lycka till!


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          niklaswik   Köpa lägenhet...(?)   31-08-2006, 05:34
          fandolin   Titta på lägenheterna och känn efter. Det är så vi...   31-08-2006, 05:43
          Betty   Det är en hel del man ska tänka på om man har för ...   31-08-2006, 07:50
          fruberglund   Ja, titta först! Du kanske inte alls gillar en...   31-08-2006, 09:34
          kristerh   Jag håller med tidigare "talare" om att ...   31-08-2006, 10:14
          pimpim   Jag håller också med om att det är känslan som ska...   31-08-2006, 10:31
          niklaswik   Tack alla för era svar! Jag ska kolla på hyr...   31-08-2006, 14:15
          Hannele   Har du råd att köpa, betala lånen,...   31-08-2006, 14:19
          birgitek   Har du råd att köpa, betala lånen, är det en bra ...   31-08-2006, 19:08
          Pirum   Fast man ska inte se det som en investering egentl...   31-08-2006, 19:13
          niklaswik   Bostadsrätten gick till nån annan ändå, jag blev i...   03-09-2006, 16:26
          Carex   jag har inget råd att ge, vill bara säga grattis a...   03-09-2006, 16:44
          olgak   Man brukar inte behöva flytta ut s...   03-09-2006, 17:40
          Klura   Tjänar sjukt bra... Det vill jag oxå kunna säga ...   03-09-2006, 18:50
          niklaswik   Man brukar inte behöva flytta ut sina saker. Men ...   04-09-2006, 06:52
          niklaswik   Hehe, allt är relativt... ;) Går m...   04-09-2006, 06:54
          fruberglund   Se till att du spar en del också...kommer kanske r...   04-09-2006, 07:51
          niklaswik   Just vad jag gör det, har ett sparkonto där jag lä...   04-09-2006, 08:31


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 11:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon