Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > fruktträd, gödning??
          katah
          Inlägg 30-08-2006, 17:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 834
          Medlem sedan:
          18-07-2004
          Medlem nr: 4 107



          Jag har tre äppelträd, en päronträd (som jag vill bli av med)
          ett blommonträd och körsbärsträd i min trädgård (alla över 20 år gamla)

          Blommonträdet är sjuk det gör bara nötliknande " bär"
          Körsbär blommar fint men det blir inga bär.

          De trä äpplena är olika sorter, någon vinteräpplen, ett mellan sort och en tranparant blance ( hur stavar man det ?)

          Alla äpplen gör bara minde och mindre äpplen varje år.
          Vi klipper dom under JAS-månaderna och de blommar fint de med.
          men sedan blir det bara 5 äpplen / träd.

          I våras sprutade jag dom ordentligt mot spinn för året innan var det mycket spinn också och jag trodde att de förstörde skörden då, men det var lika illa i år med!

          Vi klipper gräset runt trädena med multiklipp så de får gräsklipp som gödning, men jag var inte bjudit på något annat för dom under 6 år.

          Körsbär och äpplena skulle jag gärna vilja ha kvar.
          plommon tror jag inte vi kan rädda, eller? Den är bra klätterträd för barnen och därför står den kvar, men sprider den sin smitta för de andra träden samtidigt?

          Vad kan jag göra åt dom så att jag får frukt?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 31-08-2006, 17:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det är inte konstigt att det kommer äpplen på ett obeskuret träd, och fler äpplen när man slutar beskära. Om beskäningen var "ordentlig" brukar det innebära att man skurit bort en mängd fruktanlag och att trädet fokuserar på att kompensera för borttagen gren- och bladmassa. Reslutatet blir att man inte får frukt på några år. Dels satsar trädet egenrin på grenutveckling för att överleva och dels är årstillväxten inte mogen att ge fruktanlag förrän de är ca 3 år och äldre.

          Beskärning som tvingar träden att skicka nödskott är en typ av beskärning som leder till frre eller utebliven fruktsättning, och att frukt kommer i täta kluster på skuggade områden i trädet. Vattenskottsutveckling är ett helt onödigt resultat av beskärning och inte naturligt som myten säger. Träd skickar endast vattenskott om de blivit av med för mycket blad- och grenmassa. I samband med detta avstannar eller försenar man också tillväxten på andra grenar.

          Fruktträd som äpple, även kulturäpple, är mycket bra på att skapa frukt själva. Ett äppelträd man inte beskär alls på 30 år skapar mängder av frukt, långt fler än om man beskär. Träden bryr sig om förökningen, dvs att skapa många kärnor, och fruktköttet som vi bryr oss om får därmed bli mindre. Att vi beskär äppelträden är bland annat för att få FÄRRE frukter, som då blir lite större. Och för att få lite mer ljus på dem, så att fruktköttet blir sötare och mer aromatiskt. I övrigt syftar beskärning oftast till att hjälpa trädet bära dessa större och därmed tyngre frukter i sin yttre krona, men beskärning som leder till vattenskottsutveckling är aldrig stärkande för trädet. Tvärtom leder det in svagheter, röta och andra sjukdomar i det.

          Mitt stalltips är att det är beskärningssättet som gör att du inte får äpplen på dina träd.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 20:15
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon