Det här med snabbväxande och små träd går inte alltid ihop eftersom snabbväxande träd ofta blir väldigt stora. Då får man ofta göra en kompromiss och skippa snabbväxten och istället fokusera på slutstorleken. Det mår oftast både du och trädet bäst av. En lösning är att köpa en större storlek av ett träd. Visserligen är det dyrare men man slipper så att stirra på en liten pinne som växer långsamt.
Du skriver inget om vilka förhållande du har där du tänkt sätta trädet. Växtzon 1-2 är inte dåligt men för att kunna ge ett bra råd bör du ge oss mer information än så. Ljusförhållanden, jord, vatten, vind, m.m.
En bra idé om man inte vill ha särskilt stora träd kan vara att titta på uppstammade varrianter av buskträd, t.ex. Acer ginnala, Acer negundo, Prunus ceracifera 'Nigra, Prunus subhirtella, Amelanchier laevis 'Höstfackla' E m.fl.
--------------------
|