Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Felmärkta fruktträd, Vi är besvikna
          Herbert Arvidsso...
          Inlägg 03-09-2006, 18:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 103
          Medlem sedan:
          12-08-2005
          Medlem nr: 6 353



          Vi har köpt äpplet Brunnsäpple till vår nya trädgård, och vad fick vi? I allafall inte Brunnsäpple det är säkert, stämde inte på någon punkt med Anton Nilssons stora äppelbok. Så ville vi ha Victoriaplommon av den sort som vi hade i vår trädgård, där vi bodde tidigare, stora goda som släpper stenen och som har en tydlig fåra på ena sidan. Det trädet vi köpte ger små mindre goda plommon som antagligen är en sämre variant än den ursprungliga. Varför kan inte plantskolorna tillhanda hålla rätt material, så vi som kunder slipper bli lurade. Tänk om vi alla besvikna kunde få fram klagomålen till inköparna av vad som säljs!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Pirum
          Inlägg 03-09-2006, 18:43
          Länk hit: #2


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Usch då, det låter inte alls bra... du borde som kompensation få ett rejält träd (Brunnsäpple) med flera år på nacken fraktat till dig och planterat. Tycker jag alltså. Så att du får ett sånt träd som du nu borde haft.

          Jag brukar bli sur över att den "King Edward" man ibland köper alls inte är King Edward, men jag förlorar åtminstone inga pengar på det, att köpa en äppelsort och få en annan...det är fruktansvärt dåligt.


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 22:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon