CITAT (KURT @ 14-09-2006, 07:24)
CITAT (fruberglund @ 13-09-2006, 21:13)
Här har de totalt massakerat. Hade inte så mycket i början och plockade men nu orkar jag snart inte längre. Broccolin och blomkålen har vi redan skördat det lilla som blev (inte värt allt jobb för den lilla skörden

) men brysselkålen håller på att bli till små trådar nu bara.
Det är ju miljoooooooooooner med larver, tar en hel kväll att plocka och sen så är det lika mycket igen. När slutar de lägga ägg egentligen???
Hur gör ni när ni har ihjäl dem? Jag tog en hink med vatten, t-sprit och såpa i, det verkade funka bra men vill pina dem så lite som möjligt. Tror ni de dör snabbt av det? Mosa dem är inget alternativ när det är så mycket, blir ju en jätteäcklig sörja i så fall *bläääää*

Du skulle säkert kunna hälla ut dem en bit bort bara. De är ju inga allätare och de flesta kommer ändå inte att överleva vintern.
Blir de inte fjärilar i år då? Kommer de lägga sig i marken eller vart vintervilar de annars?