Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tomater, Dags att ta in?
          Sabina L
          Inlägg 27-08-2003, 13:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 101
          Medlem sedan:
          22-11-2002
          Medlem nr: 393



          Jag har tomatplantor ute på balkongen. Tyvärr är det inte så mycket sol där så endast några få tomater har mognat. Är det någon idé att ha kvar dem på balkongen nu eller ska jag ta in dem? Hur gör jag för att få dem att mogna inne?


          --------------------
          ***************
          Sabina i Huddinge
          Zon II-III
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 29-08-2003, 06:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Ja det var massor det :-))
          Jag fick det välan att låta avancerat med recept ;-)

          Oftast använder jag mig utav currypastor - märke Patak. För indiska typer utav curry - men det går utmärkt med pulver med. Förfarandesättet är ungefär samma :-)
          Fräs hackad lök (och vitlök) i lite olja eller ghee tillsammans med pulvret/currypastan tills de mjuknar. Tillsätt eventuellt kött och fräs med . Om man så önskar även tärnad squash, och kohlrabbi. Det är vansinnigt gott med några tärnade potatisar ocksåTillsätt buljong, koka upp.
          Beroende på hur lång koktiden är (köttets seghet storlek, görnsakernas storlek etc) så tillsätter man skivade gröna tomater ca 5 minuter innan det är klart. Jag tar en hel del :-)
          På slutet kan man reda om man vill - antingen 'som vanligt' har man kokat med potatis så är det naturligt rett, man kanske vill mosa potatisen lite - elelr så tillsätter man mosad kall kokt potatis här. Man kan reda med en handfull av havregryn - extremt gott (mitt eget påhitt men säkert inte originellt). Man kan ha i grädde å sånt om man vill också ( jag undviker laktos).
          Hacka i mangold sist ( sista 10 sekunderna)

          Varianter med de grönsaker Du har - stavar av kohlrabbi och morot tex istället för squash.

          Snabb å lätt thai-curry:

          Thaicurry pasta - gärna grön (panäng). Strimla limeblad och en/(gärna flera om man törs) chilefrukter. Öppna 1 - 2 burkar kokosmjölk(skaka om dem ordentligt innan).
          Koka köttet ( gärna strimlad lövbiff) i koksmjölken currypastan samt de strimlade limebladen. Även här är det gott att skiva ner en elelr flera kalla kokta potatisar ( potatis å curry är GOTT). Ha gärna i de skivade gröna tomaterna mkt tidigare än i den indiska curryn då de uppför sig annorlunda i kokosmjölk. Man kan även använda bambuskott i detta om så önskas.

          I kokosmjölken får de gröna tomaterna textur och smak som av aubergine ( tycker då jag).

          Smaklig måltid.

          Hälsar Ingrid
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 18:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon