CITAT (Rossi @ 12-10-2006, 14:26)
Ett tips är att ha den på balkongen så länge det är frostfritt och sen ta in den. De är inte så svåra att få i blom så det är mycket möjligt att det räcker.
Jag hade nog hellre haft min Epiphyllum i norrfönstret än i söderfönstret om jag var du.
Jag trodde att alla kaktusar ville ha mycke sol, konstigt för den har ju växt jätte bra i sommar i söderfönstret. Men nu är det ju vinter snart så då blir det nog söderfönstret ändå för det blir ju mörkare och mörkare hela tiden nu.
Min är ju lika stor som vissa av pejoris på bilden så då borde den ju vara stor nog att börja blomma nu tycker man ju.
Frågan är om man vågar hänga ut den på bakongen nu eller om frosten kommer när som helst, vill ju inte riskera att ta död på den heller. Hur många dygn behöver den på balkongen för att den ska fatta att det är dags att blomma?