CITAT (Eva i Skåne @ 27-11-2006, 16:35)
En RIKTIG gran ska jag ha!
Gran är viktigt för mig och som tur är är ingen i familjen allergisk. Plats - det går alltid att ordna. -_-
Ni som varit medlemmar många år har antagligen hört det innan, men här är ju många nya som kan få skratta, eller kanske tycka att jag är en riktig ragata. :unsure:
Förr, när alla barn bodde hemma, sov min man och jag i bäddsoffa i vardagsrummet. Han försökte övertala mig, att vi bara skulle ha gran på terassen, men icke. Jag var envisare.
Granen var som vanligt större än man tror när man köper den och det fanns bara en tänkbar plats att ha den på. På mannens sida av bäddsoffan!
Hela julen hade han grenar in på sin sida av sängen och i slutet av helgen en hel del granbarr under täcket. :D -_-