Kanske dags att hyfsa debatten lite mer, hoppas inte minnet spelar mig för många spratt. När Castro störtade Batista 1959 vad det många Cubaner som jublade för han var en riktigt otrevlig diktator som satt där med USA:s stöd. Rika amerikanare åkte gärna till Havanna och förlustade sig på bordellerna. Dom Cubaner som klagade hamnade i Batistas fängelser.
När sen Castro slängde ut Batista fick givetvis USA:s ledning ett spel. Visserligen hade senator McCarthy redan blivit avpolleterad men kommunistskräcken var fortfarande stark. Eftersom USA betraktade hela Amerikanska kontinenten som sin lekplats ville man på alla sätt tvinga bort Castro. Först började man med en total blockad som drabbade Cuba hårt. När inte detta hjälpte försökte man sig på en halvhjärtad kontrarevolution med bl.a. en landstigning vid Grisbukten men allt misslyckades. Det var nog snarare så att det yttre hotet enade Cubanerna mer.
Så det var faktiskt inte Castro som isolerade Cuba utan USA och som dessutom tvingade Cuba att söka hjälp av Sovjet. Resultatet blev att Sovjet försökte placera ut robotar på Cuba och så var Cubakrisen ett faktum, där det tredje världskriget var nära. Lite märkligt att USA klagade med tanke på alla amerikanska baser runtom i världen, även på Cuba. Man skall göra som USA säger, inte som dom själva gör.
Sen förekommer det givetvis ett förtryck av oliktänkande på Cuba också så Batistas gamla fängelser får göra ny tjänst. Det skulle dock vara intressant om man kunde få reda hur det hde gått på Cuba om USA inte startat sin handelsblockad. Och som sagts tidigare, det största fängelset för politiska fångar på Cuba drivs av USA på Guantamobasen.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|