Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dåligt päronträd.., Ger ingen frukt, har taggar mm
          Magnus G
          Inlägg 18-09-2003, 20:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          07-06-2003
          Medlem nr: 1 637



          Hej alla..

          På min tomt så har vi ett päronträd som inte är något vidare vad gäller frukt. Det växer bra och ser friskt ut. Det har taggar och det verkar vara någon form av gråpäron. Päronen som kommer, de få, är mucket små och stenhårda.

          Den tanken jag har nu är att jag tänkte ympa in en annan sort som är mycket bättre. Då tänkte jag ev såga ner de flesta, kanske alla, grenar och sedan ympa på de grova grenstumpar som blir kvar. Klarar ett träd att kapas så hårt?

          MVH Magnus G
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eld
          Inlägg 18-09-2003, 22:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 31
          Medlem sedan:
          08-08-2003
          Medlem nr: 2 044



          Mycket små och stenhårda?! Mycket små, betyder det ett par centimeter? Med "taggar" förmodar jag att du menar tornar? (Sitter som förlängning på grenar/kvistar och inte på sidan som taggarna på rosor.) Det kanske är ett vildsått träd ni har? Jag hade ett sånt, det sågade jag ner! Det var sex meter högt och jag blev tipsad om att det skulle bli 20... Om det är vildsått så får ni betrakta det som ett prydnadsträd eller ta bort det, det blir aldrig någon frukt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 21:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon