Medlem
Antal inlägg: 210
Medlem sedan: 24-05-2005
Medlem nr: 5 864
Kära värld vad det finns mycket att välja på. Förra året drog jag upp en gammal eka som tjärades in. Jag satte tagetes i röd/orange/gula nyanser som ni kan se på bilden. Men vad ska jag göra detta år. Skulle vilja ha tips av alla blommsterfantaster på¨detta forum. Ekan står vid infarten till våran släkts lilla stugby. Skulle vara bra om jag kunde dra upp blommorna själv så det inte blir så dyrt. Bor i zon 6. Färger är helt öppet.
Medlem
Antal inlägg: 210
Medlem sedan: 24-05-2005
Medlem nr: 5 864
Tack för alla era intressanta svar jag ska googla runt och kika på era förslag och återkommer sen med rapport om vad det blev.
Jag har ett häbre med våtutrymme i hela med breda bord och massor av lysrör så det blir inga problem att så själv till båten. Runt 100 tagetes hade jag förra året som jag satte flera tillsammans i krukorna, det gick som smort.