Jag kollade DNs TV-bilaga på jobbet (och insåg då att jag såklart missat att programmera videoten...), det är tydligen nästa vecka som Mord i Mesopotamien kommer

Tur det, för ett tag undrade jag om TV4 censurerat bort avsnittet med tanke på att det råder krig i Mesopotamien just nu.
Boken har jag också läst, men när det gäller Christie så har jag slutat jämföra boken och TV-serierna, det är så svårt att få med alla detaljer i böckerna, saker som nämns i förbigående kanske måste zoomas in i TV-bilden, etc. Då är det enklare att jämföra Sherlock Holmes-mysterier i TV och bok, då de sällan har samma mängd ledtrådar, falska eller inte. De flesta berättelserna skrivna om Holmes var ju dessutom rätt korta noveller, som de nästan måste förlänga för att göra TV av.