Jag har haft fyra olika "bokskeden" i mitt trädgårdsliv.
Först handlade jag bra allmänna böcker om träd, buskar och perenner. De används ännu.
Sedan blev det faktaböcker om jordmån, gödsling, planteringsdjup, skadedjur, beskärning, förökning o.s.v. eftersom jag snart insåg att jag visste noll. De används ibland när jag behöver friska upp mitt minne.
Efter det kom inspirationsperioden. Då lånade jag en massa (alla tror jag, faktiskt) glassiga böcker om trädgårdsdesign, planering och olika lösningar på bibban och köpte också en del. Dem använder jag bara någon enstaka gång på vintern om jag vill drömma mig bort i vackra bilder. För övrigt tycker jag idag att den här kategorin är slöseri.
Idag handlar jag uteslutande faktaböcker om bestämda arter och då nästan bara på RHS nätbokhandel. (Jag har precis beställt en om alla Campanulor och en om Geranium). Trädgårdsböcker är MYCKET billigare i England.
Just nu väntar jag på två utgivningar: RHS nyupplaga av sin bibel med ALLA kända trädgårdsväxter och Lars-Åke Gustavssons rosbok del 1.
Mulle
|