Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Min stora lilla trädgårdsplan!, Behöver nog lite expertråd...
          Plain
          Inlägg 11-01-2007, 10:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          07-02-2006
          Medlem nr: 7 048



          Hej på er!

          Nu när jag ändå sitter här med skållad fot (fråga inte hur det gick till...) så kan jag passa på att berätta om mina planer för baksidan i år.

          I dagsläget ser den ut så här:



          Den runda gropen drar till sig all möjlig uppmärksamhet - folk stannar och gissar väl vad jag ska göra med den - det har varit så sen augusti.

          Men tanken är att det ska bli ett grönsaksland. Runtom vill vi ha rabatter. För att ge lite proportion till bilden - landet är 4 meter i diameter.

          Jag har nummermärkt ringarna - det jag tänkt mig hittils är följande - kommentera gärna och kom med förslag på vad annat kul som jag kan odla - det får gärna vara perenner som man frösår själv.

          1. Syrenbuddleja - Buddleja davidii
          2. Jättetåtel - Molinia arundinacea
          3. Jättevädd - Caphalaria gigantea
          4. Röd Rudbeckia - Echinacea purpurea (fast den är väl lila?)
          5. Vit Rudbeckia - Echinacea White swan
          6. Franskt Kungsljus - Verbascum chaixii
          7. Varmkompost, likt den ni ser på grannens tomt
          8. Vitt franskt Kungsljus - Verbascum caixii album
          9. Riddarsporre - tagit frön från några plantor som jag köpte hos plantagen. Inte säker på vad för sort det är, blir ca 1,5 meter hög
          10. Silvernattljus - Oenothera ?? Tänkt att växa över torvblocken som jag tänkt ska skapa den långa rabbatten som blir lite som en halvmåne runt grönsakslandet
          11. Spanska Jungrun - Nigella hispanica - vår 6åriga dotter ville prompt ha sådana

          Som ni ser så har jag en hel del plats kvar - i dagsläget har jag tre rätt stora lysrör och kommer väl ha plats för ett 100 tal plantor - hoppas jag.

          Jag har läst igenom Helens frötips tråd - dock hade jag tänkt försöka begränsa mina inköp till ett fåtal leverantörer - misstänker att om jag köper från utlandet och likande, så kommer jag inte få hem det i tid osv. Har hittils tittat på Impecta och Raraväxter.com.

          Tacksam för förslag.

          Mvh

          David i Viksjö, zon 3


          --------------------
          David i Viksjö, zon 3
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Plain
          Inlägg 11-01-2007, 14:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          07-02-2006
          Medlem nr: 7 048



          Tack för dina tips Kerstin.

          Vad det gäller rudbeckian - de kommer stå i en upphöjd rabatt, öppen jord - som hålls tillbaka med torvblock - blocken kommer att ligga cirka 60 cm från grönsakslandets kant och sträcka sig från Väster till där de vita rudbeckiorna slutar - mellan dem och de gula kungsljusen blir en liten gång - då jag behöver komma in med skottkärran och annat.

          Det syns inte på bild - men bakom häcken som vätter mot gångbanan så sluttar det en del - runt 20 cm på metern som är bakom häcken, så det blir bra att fylla upp det.

          Hmm - Allium, behöver inte de sättas på hösten? Eller tänkte du på lökar som fördrivits att köpa?

          Primula - blommar den första året ifall jag sår den från frö?

          Gentiana ascleipiadea - snygg! Hmm hittar dem på Jelitto - huvva 18 Euro för en fröpåse ??? Vad har jag gett mig in på - såråd på dessa ? Hmm - ok hittar dem hos STA, men jag är ju inte medlem där än - vet inte om man får tillgång till 2006 års fröer när man tecknar sig som medlem 2007. Sen hittar jag dem både under frö samt Färska Fröer. wacko.gif


          Mvh

          David i Viksjö, zon 3


          --------------------
          David i Viksjö, zon 3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 11:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon