Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Var finns odla nu´s alla växthusodlare?, ganska få inlägg.
          uno
          Inlägg 29-09-2003, 03:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 310
          Medlem sedan:
          06-11-2002
          Medlem nr: 256



          Inte är det många inlägg under rubrik växthus. Där är nästan enbart växthusbygget. Vad sker i era växthus? Där måste hända en hel del, eller är det helt dött. Ganske är era inlägg under annan avdelning?

          38% av mina betongplattor är lagda. Grus i fraktion 4-8 är bra att jobba med. Natten mellan lör-sön var det frost. Överraskad blev jag när jag skulle jämna ut en tidigare utlagd grusbädd. Elektriker kommer i veckan.
          växthuset v 43. Jag känner att jag ligger bra till i tid. Hoppas att jag får bygglov.
          Ha det.


          --------------------
          unozon1-2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 29-09-2003, 13:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Todeloo,

          Klart Du skall bygga ut - den där plätten i rent söderläge bredvid uteplatsen är ju som GJORD för det ;-) och jag skojar inte!

          Varför stoppa när man är omättlig?
          Fast jag hade nog väntat LITE innan jag ahde föreslagit det ;-)
          se på oss - vi kontemplerar ju bygget av ett större växthus och det har inget att göra med att vu bygger uterum. Man måste ju hålla till nånstans när man jobbar å donar med växterna. Hos Dig kanske den perfekta lösningen heter förlängning? En bekvämlighets och njutaravdelning som man inreder åsså en jobabravdelning/övervintringsavdelning? Det jobbiga är ju när man skall övervintra samtidigt som det skall vara njutarrum......så jag tror att vi kommer att fortsätta med vårt lilla väggfasta övevitnringsrum sedn kommer det att va permanentväxter i uterummet åsså det här vi grunar över som skall bli arbetande växthuset som startas tidigt på våren. Jag tänker ha sandbäddar id en - på ben - ÄKTA förökningsbäddar ;-)

          Sedan vidtager vinterns designplaner på den optimala grillplatsen ;-)

          Puhhh - härligt liv,

          Hälsar Ingrid
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 12:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon